16-19 VI Międzynarodowy Kongres Rzepaku (IRC Berlin 2019)

15 Międzynarodowy Kongres Rzepakowy odbył się w dniach 16-19 czerwca 2019! Z dużą liczbą zarejestrowanych uczestników kongresu i 530 pracami naukowymi przedłożonymi w odpowiedzi na zaproszenie do składania dokumentów. Kongres ten to platforma dla wysokiej klasy wymiany naukowej pomiędzy międzynarodowymi gośćmi a zainteresowanymi osobami. Oprócz Niemiec najważniejszymi krajami, które wzięły udział w wydarzeniu były: Chiny, Kanada, Francja, Polska (reprezentowana przez Wiceprezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych Krzysztofa Gawęckiego) i Wielka Brytania. IRC 2019 został zorganizowany przez Unię Promocji Roślin Olejowych i Białkowych (UFOP) we współpracy z „Międzynarodową Grupą Konsultacyjną ds. Badań Rzepaku” (GCIRC).

Bezpośredni dialog w warsztatach

Oprócz tematycznych sesji równoległych, warsztaty były poświęcone szczególnie istotnym tematom indywidualnym. Dla przykładu warsztaty skupiały się na:

  • chorobach rzepaku, 
  • tematach agronomicznych takich jak stres związany z wysoką temperaturą i suszą,
  • przyszłościowym zwalczaniu szkodników,
  • spojrzeniu na rzepak nie tylko jako rośliny oleistej, ale także rośliny białkowej. 

Ten obszerny program nie tylko prezentował najnowsze wyniki badań, ale tworzył podstawy poprzez warsztaty do intensywnej wymiany pomysłów i doświadczeń, dostępne tylko dla całej międzynarodowej społeczności rzepakowej co cztery lata – wyjaśnia profesor Wolfgang Friedt, przewodniczący IRC i prezes GCIRC .

Wystawa handlowa

Obok głównego programu naukowego równolegle odbyła się wystawa handlowa oferująca firmom możliwość zaprezentowania swoich działań. We współpracy z Niemieckim Towarzystwem Rolniczym (DLG) firmy, organizacje i instytuty miały szansę nawiązać bezpośrednie kontakty z międzynarodowymi uczestnikami kongresu.

Wizyty na rzepakowych polach w Niemczech

Wycieczki zorganizowane po kongresie dały uczestnikom możliwość poznania praktycznej strony niemieckiej hodowli i uprawy rzepaku. Zapewniły one spojrzenie za kulisy nowoczesnej uprawy rzepaku, a także dały uczestnikom możliwość budowania ich profesjonalnych sieci kontaktów. Odbyły się wizyty studyjne w Instytutach, przedsiębiorstwach i plantacjach rzepaku w Brandenburgii, Saksonii-Anhalt, Saksonii, Hesji i Meklemburgii-Pomorzu Zachodnim.

W kilku słowach o IRC

15 Międzynarodowy Kongres Rzepakowy (IRC) to pierwszy kongres rzepakowy, który odbył się w Niemczech od 45 lat. W dniach 16-19 czerwca w Berlinie spotkało się ponad 800 naukowców i przedstawicieli sektora rolnego. IRC to najważniejszy międzynarodowy kongres naukowy na temat rzepaku. Nowe osiągnięcia w genetyce, hodowli, uprawie, ochronie roślin, analizie i wykorzystaniu oleju rzepakowego i paszy dla zwierząt zostały przedstawione i omówione podczas wykładów plenarnych, sesji wykładowych tematycznych i grup roboczych trwających cztery dni w Centrum Kongresowym w Berlinie (BCC).

Autor: Ewelina Spłocharska na podstawie www.irc2019-berlin.com

Kontakt

Krajowe Zrzeszenie Producentów
Rzepaku i Roślin Białkowych

ul. Szkolna 2/4 pok. nr 403
00-006 Warszawa
Tel: 882 133 153
E-mail: biuro@kzprirb.pl

Kontakt w terenie

Pobierz magazyn

Nr 53/2019

Najnowszy numer gazety “Nasz Rzepak”, pobierz najnowszy numer.

zobacz więcej

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas najnowsze artykuły oraz aktualne informacje zapisz się na newsletter.