4-5 VI 2019 Konferencja polowa firmy Bayer

Fot. Bayer Sp. z o.o.

W dniach 4-5 czerwca br firma Bayer zorganizowała Konferencję Polową. Spotkanie mające na celu ukazanie praktycznego wymiaru innowacji Bayer odbyło się na terenie Centrum Doradztwa Technicznego Bayer zlokalizowanego na południu Polski w Chechle.

Fot. Ewelina Spłocharska

Firma Bayer od czterech lat w gospodarstwie Bernadety i Ryszarda Sładek prowadzi Centrum Doradztwa Technicznego (CDT). CDT na pograniczu województwa śląskiego i opolskiego o powierzchni 12 ha pełni funkcję szkoleniową, jak również pokazową. Dominują tu gleby trzeciej i czwartej klasy bonitacyjnej, jednak zdarzają się również słabsze – klasy piątej. W tej lokalizacji w sezonie 2019 zlokalizowanych jest około 1900 poletek. Dużą część powierzchni wykorzystuje się również do prowadzenia doświadczeń odmianowych oraz pestycydowych o charakterze rejestracyjnym. Mnogość różnych typów prowadzonych doświadczeń czyni to miejsce unikatowym na mapie Górnego Śląska.

Fot. Ewelina Spłocharska

Rzepak

Fot. Ewelina Spłocharska

Fot. Ewelina Spłocharska

Fot. Ewelina Spłocharska

Na plantacji pokazowej rzepaku ozimego w Chechle w sezonie jesiennym obserwowano bardzo liczne naloty mszyc. Nasilenie było tak duże, iż koniecznym okazało się wykonanie dwóch zabiegów insektycydowych – w tym celu zastosowano Decis 50 EW. Długa i ciepła jesień sprzyjała silnemu wzrostowi roślin oraz niestety również rozwojowi chorób: suchej zgnilizny kapustnych i mączniaka rzekomego. W fazie ok.4- 6 liści rzepaku interwencyjnie wykonano zabieg fungicydem Tilmor 240 EC. Rzepak do zakończenia jesiennej wegetacji wykształcił rozetę składającą się z 12 -13 liści. Łagodna zima pozwoliła na bardzo dobre przezimowanie rzepaku – obsada wyjściowa wyniosła średnio 42 szt/m2. Wiosenne prowadzenie łanu polegało na kontroli szkodników, których nasilenie nie było zbyt wysokie. Do zwalczania szkodników łodygowych użyto Decis 50 EW natomiast słodyszka i szkodniki łuszczynowe zwalczono przy pomocy insektycydów Proteus 110 OD i Biscaya 24 0 OD. Do ochrony fungicydowej plantacji oraz by wspomóc regenerację roślin po zimie i odpowiednio ukształtować ich pokrój zastosowano Tilmor® 240 EC. Na „kwiat” wykonano zabieg Propulse 250 EC w fazie opadania pierwszych płatków, przeciwko zgniliźnie twardzikowej i czerni krzyżowych.

Fot. Ewelina Spłocharska

Źródło: Materiały prasowe Bayer Sp. z o.o.

Kontakt

Krajowe Zrzeszenie Producentów
Rzepaku i Roślin Białkowych

ul. Szkolna 2/4 pok. nr 403
00-006 Warszawa
Tel: 022 826 80 07
E-mail: biuro@kzprirb.pl

Kontakt w terenie

Pobierz magazyn

Nr 53/2019

Najnowszy numer gazety “Nasz Rzepak”, pobierz najnowszy numer.

zobacz więcej

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas najnowsze artykuły oraz aktualne informacje zapisz się na newsletter.