XIII Krajowy Zjazd Delegatów KZPRiRB

27 czerwca 2017 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie już po raz trzynasty odbył się Zjazd Delegatów Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Spotkali się Delegaci z Okręgowych Zrzeszeń Producentów Rzepaku, Członkowie Zarządu, Prezydium, a także inni Członkowie Zrzeszenia wykonujący pracę na rzecz Zrzeszenia oraz zaproszeni goście, w tym Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin – Bogusław Rzeźnicki oraz zastępca Dyrektora ds. produktów roślinnych, produktów ogrodniczych oraz rozwoju spółdzielczości, grup i organizacji producentów – Marian Borek.

DSC09945

Na zjeździe przedstawione zostały wyniki działalności Zrzeszenia za rok 2016, przedstawiono gospodarkę finansową – rachunek zysków i strat dla 2016 roku i odniesiono go do wyników z 2015 roku, podjęto stosowne uchwały, a także debatowano nad obecną i przyszłą sytuacją KZPRiRB.

Do jednych z poruszonych tematów spotkania należała kwestia kontraktacji rzepaku w punktach skupu, problem związany z trudnościami w egzekwowaniu składek członkowskich, przeszkody w likwidacji szkód łowieckich. W dyskusji nie zabrakło także zagadnienia związanego z prowadzeniem działalności reklamowej i promocyjnej, jak również pozyskiwaniu nowych środków na dalszy rozwój Zrzeszenia.

Jednym z punktów spotkania była prezentacja analityka rynku polskiego z firmy ODA Polska – Mildy Kraużlis odnośnie czynników warunkujących sytuację cenową rzepaku na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Wskazane zostało, że na kształtowanie cen rzepaku w latach poprzednich wpływ miały m.in. światowy rynek paliwowy (cena baryłki ropy), sytuacja na rynku tłuszczów palmowych i pokrewnych, niesprzyjająca sytuacja pogodowa we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Australii i Polsce, oraz sytuacja polityczna w Ameryce Południowej. Wspominano również o możliwości zawierania kontraktów SPOT i FORWARD, jak też możliwościach spersonalizowanego śledzenia cen kontraktów na giełdzie MATIF.

Zaproszeni goście z MRiRW zmierzyli się z pytaniami odnośnie stosowania zaprawy z grupy neonikotynoidów w celu wyeliminowania muchówki śmietki kapuścianej (Delia Radicum) i potencjalnego negatywnego wpływu tych substancji na pszczoły i inne owady zapylające.

Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją, pełną konstruktywnych wniosków ze strony Członków Zarządu i Delegatów.

DSC09950

DSC09960

DSC09962

DSC09967

Kontakt

Krajowe Zrzeszenie Producentów
Rzepaku i Roślin Białkowych

ul. Szkolna 2/4 pok. nr 403
00-006 Warszawa
Tel: 022 826 80 07
E-mail: biuro@kzprirb.pl

Kontakt w terenie

Pobierz magazyn

Nr 49/2018

Najnowszy numer gazety “Nasz Rzepak”, pobierz najnowszy numer.

zobacz więcej

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas najnowsze artykuły oraz aktualne informacje zapisz się na newsletter.